Popularność terapii pijawkami zaczęła się wieki temu, kiedy dostępnych było niewiele badań lub faktów naukowych potwierdzających korzyści – ludzie po prostu wiedzieli i widzieli, że to działa. Dziś jednak mamy udowodnione fakty i badania dotyczące licznych zalet terapii pijawkami, a hirudoterapia czyli leczenie pijawkami lekarskimi jest oficjalną metodą leczenia.
Pijawki nie tylko cieszą się odrodzeniem zainteresowania ze względu na znane już korzyści zdrowotne, ale wciąż pojawiają się nowe odkrycia oparte na dokładnych badaniach medycznych na temat pozytywnych skutków substancji, które pijawki lekarskie wprowadzają do organizmu ludzkiego (i zwierząt!) podczas zabiegów hirudoterapii.
Pijawka lekarska jest małą „fabryką” produkującą wiele substancji czynnych biologicznie. Ślina pijawki zawiera kilkaset (ponad 300!) enzymów, które wywierają pozytywny wpływ na organizm żywiciela.
Terapeutyczny Efekt Hirudoterapii
Na efekt terapeutyczny hirudoterapii składa się kilka czynników.
Hirudoterapia często wykorzystuje punkty akupunkturowe. Tak jak akupunktura wykorzystuje igłę, aby dostarczyć więcej krwi do obszaru, działanie pijawek również dostarcza więcej krwi do obszaru w celu leczniczym. Pijawki wysysają krew, co pobudza organizm do wytwarzania nowej, świeżej krwi. Pamiętajmy jednak o tym, że praca hirudoterapeuty powinna skupiać się na naprawieniu całego układu krwionośnego i układów zależnych a nie tylko na drenażu miejsca lokalnego. Niestety, wielu terapeutów z powodu braku wiedzy przystawia pijawki w miejscach, które nie mają uzasadnienia z fizjologicznego punktu widzenia, czego efektem jest przede wszystkim drenaż portfela pacjenta.
Gdy pijawki „pracują”, drenują m.in układ limfatyczny, usuwając z niego toksyny, które mogą spowalniać jego pracę. Jest to niezwykle skuteczny środek detoksykacji ogólnoustrojowej.
Główne działanie pijawki lekarskiej na organizm to:
- Zmniejszenie krzepliwość krwi
- Efekt Trombolityczny (niszczenie skrzepów)
- Efekt Przeciwniedokrwienny (poprawiający ukrwienie tkanek i narządów)
- Efekt Antyhipoksji (poprawa dopływu tlenu do tkanek i narządów)
- Normalizacja nadciśnienia
- „Wyczyszczenie” układu krwionośnego i limfatycznego z toksyn i zakrzepów
- Przywrócenie mikrokrążenia (przeciwzastojowo i przeciwmartwiczo)
- Odzyskiwanie transmisji impulsów nerwowo-mięśniowych
- Przywrócenie przepuszczalności naczyń
- Efekt Bakteriostatyczny (śmierć drobnoustrojów wywołujących stan zapalny)
- Efekt Immunostymulujący
Hirudoterapia W Chorobach Układu Krążenia
Choroby sercowo-naczyniowe od dawna są głównym wskazaniem do terapii pijawkami. Choroby układu krążenia, w tym choroby serca i udary, pozostają główną przyczyną zgonów.
Hirudyna w ślinie pijawek przeciwdziała procesowi krzepnięcia krążącej krwi. Inne czynniki obecne w ślinie pijawki również mogą stabilizować układ krzepnięcia krwi, wywierać korzystny wpływ na ścianę naczyń (zmniejszenie blaszki miażdżycowej) i poprawiać mikrokrążenie, co prowadzi do poprawy krążenia krwi i dotlenienia wszystkich narządów wewnętrznych. Enzymy, które pijawki osadzają się w ślinie, zapobiegają gęstnieniu krwi, promując w ten sposób lepsze krążenie krwi nie tylko w sercu, ale także w innych częściach ciała.
Nadciśnienie – wysokie ciśnienie krwi – jest miarą siły działającej na ściany tętnic, gdy serce pompuje krew przez organizm. Bardzo prawdopodobne jest, że wraz z wiekiem Twoje ciśnienie krwi będzie zbyt wysokie. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne z wiekiem stają się sztywniejsze. Kiedy tak się dzieje, podnosi się ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko udaru, zawału serca, niewydolności serca, choroby nerek i przedwczesnej śmierci.
Na każdą osobę, która umiera z powodu udaru mózgu, siedem osób boryka się z konsekwencjami zdarzenia bez skutku śmiertelnego – niepełnosprawność, zależność od innych, niska jakość życia to tylko niektóre z tych konsekwencji, których można uniknąć dzięki terapii pijawkami.
W leczeniu nadciśnienia tętniczego pijawkami efekt jest dwojaki. Po pierwsze, zmniejsza się objętość krwi krążącej w krwiobiegu, co bezpośrednio zmniejsza ciśnienie wzdłuż ścian naczyń krwionośnych.
Po drugie, środki bioaktywne zawarte w ślinie wywierają znaczące działanie hipotensyjne (redukujące ciśnienie).
Żylaki są nieatrakcyjne, a choroba może prowadzić do niebezpiecznie groźnego powikłania w postaci zakrzepowego zapalenia żył. Chirurgia w stanach ostrych jest niezastąpiona, ale w innych przypadkach żylaki często powracają. Hirudoterapia w takich wypadkach jest wartościowa jako bardzo skuteczne leczenie.
Oczywiście terapia pijawkami lekarskimi nie wyklucza innych metod leczenia, ale stosowanie pijawek na żylaki radykalnie zmniejsza potrzebę operacji, powikłań pooperacyjnych i przestojów w rekonwalescencji.
Pijawki sprawdzą się także w przypadku hemoroidów, arytmii, pod kątem pobudzenia krążenia po zabiegach operacyjnych oraz w ramach regeneracji poudarowej.
Hirudoterapia W Ginekologii
Powszechne stosowanie syntetycznych hormonów, problemy z toksynami środowiskowymi i stres doprowadziły do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób żeńskich narządów płciowych.
Zaburzenia te często rozwijają się w połączeniu z innymi chorobami przewlekłymi, zwłaszcza niedoczynnością tarczycy, co dodatkowo komplikuje przebieg tych schorzeń.
Hirudoterapia ma silne działanie, zmniejszając obciążenie narządów miednicy, zapobiegając stagnacji i stanom zapalnym. Hirudoterapia ma również działanie immunomodulujące/ immunostymulujące.
Dzięki hirudoterapii jesteśmy w stanie pobudzić krążenie trzewne oraz zlikwidować ból i dyskomfort w jamie brzusznej (w endometriozie m.in. z powodu skrzepów przylegających do ściany macicy). Terapia często skutkuje również powrotem do normalnego cyklu miesiączkowego, a w przypadku wcześniejszej niepłodności może pojawić się „niespodzianka”.
Istnieje wiele chorób ginekologicznych, w których pomocna jest hirudoterapia: przewlekła choroba zapalna miednicy, nieregularne miesiączki, adenomioza (pogrubienie macicy, które pojawia się, gdy tkanka endometrium, która normalnie wyścieła macicę, przesuwa się do zewnętrznych ścianek mięśniowych macicy), przerost endometrium/endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki macicy, niektóre formy niepłodności, choroby zapalne narządów miednicy mniejszej, w tym infekcje wirusowe i bakteryjne.
Hirudoterapia W Neurologii
Enzymy z pijawek pozwalają na stymulację wzrostu neuronów i ich neurodendronów. Regeneracja mózgu i komórek nerwowych odbywa się podczas naturalnego wstrzykiwania do naszego organizmu enzymów wydzielanych z gruczołów ślinowych pijawki podczas zabiegu hirudoterapii. REGENERACJA UKŁADU NERWOWEGO trwa dni i tygodnie po sesji wstępnej oraz po każdym zabiegu hirudoterapii (Krasheniuk, 2002).
To oznacza, że enzymy ze śliny pijawki mogą zapobiegać, spowalniać a być może nawet potencjalnie cofać (poprzez regenerację) procesy neurodegeneracyjne, towarzyszące chorobom Parkinsona i Alzheimera.
Hirudoterapia W Leczeniu Owrzodzeń
Ślina pijawki dostarcza inhibitorów karboksypeptydazy A, co zmniejsza przekrwienie żylne. Dodatkowo substancje podobne do histaminy i acetylocholiny działając obwodowo rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie krwi i zarządzają niedokrwieniem wokół rany, promując w ten sposób jej gojenie. Aplikacja pijawek jednocześnie poprawia stan niedotlenienia i zapewnia nawilżone środowisko do gojenia się rany, stymulując enzymatyczne oczyszczanie ran ze złuszczającego się materiału.
Hirudoterapia ma także szerokie zastosowanie i świetne rezultaty m.in. w urologii (choroby nerek), reumatologii (artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoartretyzm), okulistyce (degeneracji plamki żółtej i inne choroby oczu), stomatologii (choroby zębów i dziąseł) oraz chorobach przewodu pokarmowego.
Badania z udziałem pijawek w Niemczech, Rosji, USA, Anglii, Francji, Indiach i innych krajach na całym świecie wykazały, że biologicznie aktywne białka, tzw. hirudozwiązki, obecne w ślinie pijawek, wpływają na wszystkie układy organizmu: sercowo-naczyniowy, limfatyczny i odpornościowy, nerwowy, oddechowy, endokrynologiczny, pokarmowy, moczowy, rozrodczy, mięśniowy, szkieletowy (szpik kostny!), skórę-włosy-paznokcie. A wszystko to poprzez TKANKĘ ŁĄCZNĄ!
U nas, Pacjenci najczęściej decydują się na leczenie pijawkami ze względu na:
- częste migreny (łączone najczęściej z komorą normobaryczną)
- bóle kręgosłupa i innych części ciała (łączone z komorą i akupunkturą)
- nadciśnienie tętnicze (łączone z komorą i akupunkturą)
- żylaki kończyn dolnych (łączone z komorą)
- krwiaki, obrzęki pourazowe i owrzodzenia (łączone z komorą)
- choroby reumatyczne oraz zwyrodnieniowe stawów i kości (łączone z komorą i akupunkturą)
- zapalenia w obrębie jamy ustnej
- silne bóle menstruacyjne, trudności z zajściem w ciążę, problemy ginekologiczne (łączone z komorą i akupunkturą)
- problemy urologiczne (łączone z komorą i akupunkturą)
- boreliozę (łączone z komorą, akupunkturą i biorezonansem)
- rehabilitację poudarową (łączone z komorą)
- choroby neurodegeneracyjne (łączone z komorą)