Akupunktura

Akupunktura jest to metoda terapeutyczna, która leczy najróżniejsze schorzenia poprzez stymulację określonych punktów (jest ich ok. 2000) na ciele. Odbywa się to poprzez wprowadzenie w te punkty cienkich, sterylnych igieł. Jest to jedna z najstarszych terapii medycznych stosowanych na całym świecie i ze swej natury jest prosta, bezpieczna i skuteczna.

Jednak mimo, że istnieje od tysięcy lat, akupunktura nadal jest postrzegana przez wielu ludzi z ogromnym sceptycyzmem – „W jaki sposób wbijanie igieł w ciało może leczyć?” – Jest to najczęściej zadawane pytanie zarówno przez sceptyków, którzy nie decydują się na terapię, jak również przez osoby, które są już po zabiegu, mają efekt, ale wciąż nie rozumieją jak to jest możliwe. 

Akupunktura przetrwała próbę czasu i rozwinęła się jako sposób leczenia z jednego, prostego powodu – bo działa.

ZROZUMIEĆ AKUPUNKTURĘ

Wyjaśnienie tego, jak działa akupunktura, zależy od tego, kogo zapytasz. Wyobrażenia na temat ciała i leczenia różnią się między tradycyjnymi chińskimi specjalistami medycznymi a lekarzami medycyny zachodniej. 

Obie grupy są natomiast zgodne co do tego, że akupunktura stymuluje organizm i jego układy m.in. do:

 
  • reakcji na konkretny objaw lub chorobę
  • równowagi
  • uwalniania naturalnych substancji chemicznych
Akupunktura działa przede wszystkim poprzez stymulowanie naturalnych reakcji leczniczych. Kiedy wprowadzane są bardzo cienkie igły do akupunktury, tworzą one maleńkie obszary „kontrolowanego uszkodzenia”, które organizm rozpoznaje jako urazy. To tworzy kaskadę odpowiedzi leczniczych, w tym korzystnych odpowiedzi ze strony układu nerwowego i immunologicznego. Zdecydowaną większość pracy wykonuje twoje ciało. Akupunkturzysta za pomocą igły dostarcza organizmowi odpowiednią podpowiedź, gdzie jest problem, a twoje ciało następnie reaguje na to, inicjując własne, wewnętrzne mechanizmy zdrowienia.
 
Dzięki temu, akupunktura może pomóc np. „uwolnić” spięty mięsień, wyleczyć ból, może wywołać kaskadę substancji chemicznych, które umożliwiają układowi odpornościowemu organizmu modulowanie lub promowanie równowagi hormonalnej, poprawić krążenie krwi czy wywołać pozytywne zmiany w mózgu. Badania pokazują, że akupunktura może leczyć lub wspomagać leczenie w zasadzie wszystkiego – zarówno stanów ostrych, jak i chorób przewlekłych.
Dla wielu osób może to brzmieć zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe – bo niby jak jedna, prosta, bezbolesna interwencja może osiągnąć tak wiele różnych rzeczy? Cała tajemnica tkwi właśnie w prostocie – jest to sposób komunikowania się z ciałem, a ciało jest zdolne do samoleczenia — robi lub próbuje robić to codziennie, przywracając porządek i równowagę. Akupunktura jest bardzo skuteczną zachętą i bodźcem do wzmacniania tego procesu.